Kalp hastalıklarının en yaygın belirtileri

Göğüs ağrısı, darlık, baskı veya yanma olarak kalbin üzerinde başlayıp, karına, boğaza, çeneye veya sol kola doğru ilerliyor ise Anjina düşünülür ve kalbin damarlarından şüphelenir. Kalp krizi bile oluşabilir.
Daha Fazlası

Kalp hastalıklarında beslenme

Kalp damar hastalıkları, tüm dünyadaki ölümlerin birinci derecede nedenidir. Günümüzde dünya nüfusunun %25’i kalp damar hastalıklarından etkilenmektedir. Ülkemizde de kalp damar hastalıklarının görülme sıklığı 50 yaş üzerindeki yetişkinlerde %12-15 arasında değişmektedir.
Daha Fazlası

Hastalıkları Önleyin

Kalp- Damar hastalıklarını hepimiz önleyebiliriz. Bir çok aile hekimlerinin tavsiyelerini genç yaşlarımızda pek dikkate almıyoruz. Sigara kullanımı, yüksek kolesterol, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, fazla kilolu olmak ve hareketsizlik risk faktörleri olarak kalp- ve damar hastalıklarının gelişmesinde önemli yer alıyor ve çok ciddiye alınmalı.
Daha Fazlası

Sağlığınızı Kontrol Edin

Kendi vücudunuz dinleyin ve tedbirlerinizi alın. Son zamanlarda efor yaparken nefes darlığı hissediyor musunuz? Efor yaparken göğüs ağrısı, sancılar veya sırtınıza, karnınıza veya kolunuza doğru ilerleyen şikayetleriniz var mı?
Daha Fazlası

Beslenme İlkeleri

Kalp hastalıklarında beslenme ilkeleri.  Beslenmede yağı azaltın. Beslenmenizde doymuş yağlar yerine doymamış yağları tercih edin. Yani hayvansal kaynaklı yağlar ve katı yağlar yerine bitkisel sıvı yağları tercih edin…
Daha Fazlası

Spor Yapın

Kalp hastalıklarının tedavisinde spor, en az medikal tedavi kadar önemlidir. Bilinçsizce yapılan egzersiz kalp hastalarına zarar verebilir. Kalp damar hastalarının spor yapmadan önce doktorlarına danışması ve başlangıçta doktor tarafından tavsiye edilen egzersizleri yapması oldukça önemlidir.
Daha Fazlası

Varislerinizden Kurtulun

Varislerinizden kurtulun, yeni bir yaşam kalitesine kavuşun

Doç. Dr. Selami Doğan, uzun süre, gün boyunca hareketsiz bir şekilde ayakta kalan insanlarda sıklıkla görülen varis hastalığı tedavisi hakkında açıklamalarda bulundu. Doğan:“Varis veya venöz yetmezlik olan hastalarda amacımız kesin çözüm yaratmak ve insanları varis çorabından kurtarmak.”dedi.

Daha Fazlası